Ruch Kasparowa: Bitcoin chroni przed ingerencją państwa

Rosyjski mistrz szachowy i opozycyjny polityk Garry Kasparow powiedział, że Bitcoin (BTC) i inne krypto-waluty mają potencjał, by stać się wiodącym alternatywnym środkiem ochrony dóbr osobistych przed inflacją i niekontrolowaną ingerencją państwa w sprawy finansowe ludzi, przeważając nad potencjalnymi wadami tej technologii.

Kasparow, który przewodniczy Fundacji Praw Człowieka (HRF) i jest rzecznikiem swobód obywatelskich, powiedział w niedawnym wywiadzie dla Forbesa, że coraz większa liczba „ludzi zdaje sobie sprawę, że tak wiele istotnych elementów naszego życia jest obecnie sprawdzanych i znajduje się w posiadaniu osób z zewnątrz“. I oczywiście wszystko, co może dać nam możliwość odzyskania kontroli lub trochę kontroli nad naszą prywatnością, jest zawsze mile widziane“.

„Dlatego uważam, że stały wzrost popularności Bitcoin Era i innych walut kryptograficznych i technologii łańcuchów blokowych jako koncepcji jest nieunikniony, ponieważ jest to odpowiedź na przesunięcie władzy z osób fizycznych do państw lub innych instytucji, które mogą działać na naszą prywatność bez naszej zgody“, Kasparov powiedział.

Dodał, że o ile podaż BTC jest stała i znana z góry, to w przypadku banków centralnych nie jest to prawdą, ponieważ „nigdy nie wiadomo, ile bilionów dolarów pojawi się jutro na rynku, co zaszkodzi twoim oszczędnościom“.
Zapytany o potencjalne wady krypto walut, Kasparow powiedział, że wiele z otaczających je obaw jest przecenianych i opiera się na argumencie, że „mogą pomóc złoczyńcom rabować pieniądze“.

„Kiedy patrzymy na przeciwną stronę, widzimy wiele minusów krypto walut, zaczynając od bitcoin i innych, które podążyły za nim i blokady jako technologii, ponieważ pozwala to na bardziej osobistą kontrolę dla osób fizycznych w czasie, gdy coraz więcej elementów naszego życia jest kontrolowanych albo przez państwo, korporacje lub podmioty zewnętrzne, które mogą mieć w jakiś sposób tajny program“, według Kasparowa.

Na pierwszych stronach gazet pojawił się w 1996 roku, kiedy pokonał superkomputer IBM w szachach, a rok później przegrał z tym urządzeniem w sześciogramowym meczu. Od tego czasu utrzymuje ostrożne podejście do nowych technologii. W swojej książce z 2017 roku Deep Thinking: Gdzie kończy się inteligencja maszynowa i zaczyna ludzka kreatywność, Kasparov przyznał, że „przez dwie dekady prawie całkowicie udało mi się uniknąć i odwrócić dyskusję o moich meczach Deep Blue“.